گزارش نوآوردگاه حسگرهای زیستی

زبانه های اولیه

دهمین دوره نوآوردگاه کسب‌وکار فناورانه با عنوان « راه اندازی کسب و کار برمبنای نانو حسگرهای زیستی » در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان با همکاری ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، اندیشکده صنعت و فناوری (آصف) و شرکت نوآوران فناوری‌­های همگرای شزان در تاریخ 20 تا 24 مرداد ماه 1396 برگزار شد.

این رویداد با هدف ترویج و ترغیب علاقه­‌مندان به نوآوری و کارآفرینی در حوزه سلامت کشور و حمایت از توسعه کسب‌­و­کارهای نوپا (استارتاپی) با استفاده از کاربردهای نانو حسگرهای زیستی برنامه‌ریزی شده و دروازه ورود ایده‌ها و طرح‌های فناورانه به مرحله جذب سرمایه‌ و توسعه فناوری و کسب‌وکار در جهت اشتغال­زایی دانشجویان و فارغ التحصیلان خلاق کشور می‌­باشد. تیم­‌های برتر نوآوردگاه علاوه بر دریافت جایزه نقدی امکان معرفی به مراکز شتابدهی و مراکز حمایتی را دارند تا درآنجا با استفاده از تسهیلات و امکانات آزمایشگاهی، خدمات آموزشی و مربیان تخصصی، به ایده‌های خود تحقق ببخشند.

شرکت‌­کنندگان در این نوآوردگاه تعداد 30 نفر از رشته­‌ها و تخصصص‌های مختلف از جمله مهندسی پزشکی، هوش مصنوعی، مکانیک، برق، کامپیوتر، فناوری اطلاعات، صنایع، فیزیک، شیمی، پلیمر و مهندسی مواد حضور داشتند.

در ابتدای روز اول با اعلام برنامه‌ها توسط دبیر اجرایی نوآوردگاه خانم دکتر لیلا بختیاری، شرکت‌­کنندگان برای شروع این رویداد راهی فضای کاری تیم‌­ها در طبقه دوم مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان شدند. 

اولین کارگاه در نظر گرفته شده کارگاه اخلاق سازمانی بود که کاوه یزدی فرد در آن تاثیر نقش افراد در سازمان ها و عوامل پایین آمدن راندمان سازمان ها را بیان کرد. در ادامه،کارگاه تیم‌سازی برگزار شد که در آن به بیان کلیات تیم سازی، کار تیمی و روش‌های اصولی تشکیل تیم پرداختند.مدرس کارگاه جناب آقای مهندس نورالدینی به تشریح رابطه نقش افراد در تیم پرداخت. پس از صرف ناهار شرکت­‌کنندگان شروع به شبکه­‌سازی و تیم‌­سازی با یکدیگر کردند. برای ایجاد شور و هیجان در تیم‌ها چند بازی خلاقانه گروهی نیز انجام شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

سپس نوبت به بیان ایده­‌ها رسید که در این بخش افراد طی یک دقیقه به معرفی ایده خود پرداختند. پس از بررسی و غربالگری ایده­‌ها توسط تیم اجرایی و فنی نوآوردگاه، 8 ایده مرتبط با موضوع رویداد انتخاب شده و تمام شرکت­‌کنندگان با توجه به توانایی­‌های خود در قالب 8 تیم اقدام به تیم‌­سازی نمودند روز اول با کارگاه خلاقیت مهندس شاوردی به پایان رسید.

    صبح روز دوم تمام تیم‌ها با معرفی نفرات تیمشان و حضور تمام اعضای تیم خود بوجه مجازی خود را دریافت کردند و تیم‌ها موظف بودند طی فرآیند نوآوردگاه تمامی هزینه‌های لازم برای کسب و کار خود را از محل این بودجه مجازی پرداختند کنند. برای آشنایی تیم‌­ها با مباحث مالکیت فکری و ثبت اختراع،سرکار خانم مرضیه احمدی به ارائه مهمترین سرفصل‌­های این مبحث پرداختند و به سوالات تیم‌­ها در خصوص روش­‌های حفاظت از اختراع و نوآوری و نحوه ثبت پتنت داخلی و خارجی پاسخ دادند. کارگاه‌های آموزشی بعدی با عنوان طراحی ارزش پیشنهادی و مدل کسب و کار ( business model) توسط آقای مهندس کاوه‌یزدی فرد از مدرسین با تجربه حوزه کارآفرینی کشور برگزار شد، در این کارگاه شرکت‌کنندگان با فراگیری نحوه خلق یک بوم مدل کسب‌وکار با اساسی‌ترین مفاهیم کارآفرینی آشنا شده و بر روی ایده و طرح‌های خود پیاده‌سازی کردند. 

در روز سوم سرکار خانم افضلی از اندیشکده صنعت و فناوری توضیحاتی را در رابطه با چالش های نوآوری و فناورانه ارائه دادند.  همچنین در این روز تیم مای پاک از تیم های مستقر در شرکت شزان روند موفقیت خود را به شرکت کنندگان ارائه دادند. در پایان روز سوم مهندس میلاد محمودی مدیر بخش شتابدهی شرکت شزان، کارگاه آشنایی با توسعه محصول با نگرش مهندسی سیستم را برگزار کرد.

 

 

در ابتدای روز چهارم تیم لایفنسور lifensor از تیم های موفق مستقر در شرکت شزان، داستان موفقیت خودشان را برای شرکت کنندگان ارائه کردند.  سپس کارگاه تدوین طرح تجاری (Business plan)  و آنالیز اقتصادی توسط خانم مهندس دیانا خورشیدی آموزش داده شد. در این کارگاه تیم‌­ها نحوه استخراج ساختار هزینه و درآمد کسب‌­وکار خود و محاسبه جریان درآمدی سالانه را فراگرفته و با کمک مربیان روی طرح خود پیاده­‌سازی کردند. 

 در انتهای روز چهارم تیم­‌ها با نحوه ارائه آسانسوری به سرمایه‌گذاران ( pitch ) و مهمترین نکات کلیدی یک ارائه ناب آشنا شده و به آماده‌سازی ارائه نهایی خود پرداختند. با وجود محدودیت زمانی حضور در محل برگزاری رویداد، تیم­‌ها تا بخشی از شب به تلاش و کار تیمی خود ادامه دادند و به کمک مربیان طرح­‌های خود را تکمیل کردند.

 پس از چهار روز کار و فعالیت پیوسته، در روز انتهایی نوآوردگاه، تیم‌ها از ساعات آغازین روز سه شنبه 24 مرداد ماه، آخرین بازبینی‌­های طرح‌­های خود را انجام دادند و آماده ارائه شدند.

بعد از این نوبت به تیم‌ها رسید که هر کدام طرح خود را در 3 دقیقه بیان کنند و در مدت 5 دقیقه به سوالات داوران پاسخ دهند.

بدین ترتیب «نوآوردگاه نانو حسگرهای زیستی» در عصر روز سه شنبه به پایان رسید.

پس از بررسی طرح‌های ارائه شده تیم‌ها، تیم های منتخب به شرح زیر اعلام می‌شود :

ردیف نام تیم نتیجه داوری
1 پرشین کیت تک دعوت به مذاکره در خصوص حضور در فضای کاری مشترک در شزان
2 نانو سلامت آروین دعوت به مذاکره در خصوص حضور در فضای کاری مشترک در شزان
3 دانشگاه لرستان دعوت به مذاکره در خصوص حضور در فضای کاری مشترک در شزان