گزارش رویداد ابزارک سلامت همراه

زبانه های اولیه

هشتمین دوره نوآوردگاه کسب‌وکار فناورانه با عنوان « راه اندازی کسب و کار ابزارک های نظارت بر سلامت شخصی » در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان با همکاری شرکت برهان نوآوران آینده « مبنا » و شرکت نوآوران فناوری‌­های همگرای شزان در تاریخ 18 تا 22 اردیبهشت ماه 1396 برگزار شد.

 

 

این رویداد با هدف ترویج و ترغیب علاقه­‌مندان به نوآوری و کارآفرینی در حوزه سلامت کشور و حمایت از توسعه کسب‌­و­کارهای نوپا (استارتاپی) با استفاده از کاربردهای ابزارک های سلامت شخصی برنامه‌ریزی شده و دروازه ورود ایده‌ها و طرح‌های فناورانه به مرحله جذب سرمایه‌ و توسعه فناوری و کسب‌وکار در جهت اشتغال­زایی دانشجویان و فارغ التحصیلان خلاق کشور می‌­باشد. تیم­‌های برتر نوآوردگاه علاوه بر دریافت جایزه نقدی امکان معرفی به مراکز شتابدهی و مراکز حمایتی را دارند تا درآنجا با استفاده از تسهیلات و امکانات آزمایشگاهی، خدمات آموزشی و مربیان تخصصی، به ایده‌های خود تحقق ببخشند.

شرکت‌­کنندگان در این نوآوردگاه تعداد 41 نفر از رشته­‌ها و تخصصص‌های مختلف از جمله مهندسی پزشکی، هوش مصنوعی، مکانیک، برق، کامپیوتر، فناوری اطلاعات، صنایع، فیزیک، شیمی، پلیمر و مهندسی مواد حضور داشتند.

مقطع تعداد
کارشناسی 23
کارشناسی ارشد 14
دکتری 4
مجموع 41

در ابتدای روز اول با اعلام برنامه‌ها توسط دبیر اجرایی نوآوردگاه آقای مهندس محمودی، شرکت‌­کنندگان برای شروع این رویداد راهی فضای کاری تیم‌­ها در طبقه دوم مجتمع شکوفایی شرکت های دانش بنیان شدند. 

اولین کارگاه در نظر گرفته شده کارگاه تیم‌سازی بود که در آن به بیان کلیت تیم سازی، کار تیمی و روش‌های اصولی تشکیل تیم پرداختند.مدرس کارگاه جناب آقای مهندس احسانی‌­جم به تشریح رابطه نقش افراد در تیم پرداخت. پس از صرف ناهار شرکت­‌کنندگان شروع به شبکه­‌سازی و تیم‌­سازی با یکدیگر کردند. برای ایجاد شور و هیجان در تیم‌ها چند بازی خلاقانه گروهی نیز انجام شد.

 

 

سپس نوبت به بیان ایده­‌ها رسید که در این بخش افراد طی یک دقیقه به معرفی ایده خود پرداختند. پس از بررسی و غربالگری ایده­‌ها توسط تیم اجرایی و فنی نوآوردگاه، 12 ایده مرتبط با موضوع رویداد انتخاب شده و تمام شرکت­‌کنندگان با توجه به توانایی­‌های خود در قالب ۱۲ تیم اقدام به تیم‌­سازی نمودند.

 

 

صبح روز دوم تمام تیم‌ها با معرفی نفرات تیمشان و حضور تمام اعضای تیم خود بوجه مجازی خود را دریافت کردند و تیم‌ها موظف بودند طی فرآیند نوآوردگاه تمامی هزینه‌های لازم برای کسب و کار خود را از محل این بودجه مجازی پرداختند کنند.کارگاه‌های آموزشی روز دوم با عنوان طراحی ارزش پیشنهادی و مدل کسب و کار ( business model) توسط آقای مهندس کاوه‌یزدی فرد از مدرسین با تجربه حوزه کارآفرینی کشور برگزار شد، در این کارگاه شرکت‌کنندگان با فراگیری نحوه خلق یک بوم مدل کسب‌وکار با اساسی‌ترین مفاهیم کارآفرینی آشنا شده و بر روی ایده و طرح‌های خود پیاده‌سازی کردند.

 

همچنین در این روز تیم مای پاک از تیم های مستقر در شرکت شزان روند موفقیت خود را به شرکت کنندگان ارائه دادند.   

 

 

 

در روز سوم برای آشنایی تیم‌­ها با مباحث مالکیت فکری و ثبت اختراع، کارشناسی از کانون پتنت ایران به ارائه مهمترین سرفصل‌­های این مبحث پرداختند و به سوالات تیم‌­ها در خصوص روش­‌های حفاظت از اختراع و نوآوری و نحوه ثبت پتنت داخلی و خارجی پاسخ دادند. سپس جناب آقای مهندس شایان از شرکت پویندگان راه سعادت توضیحاتی را در رابطه با داستان موفقیت خود و روند پیشرفت حوزه مهندسی پزشکی ارائه دادند. در ادامه نیز جناب آقای مهندس رشیدی از شرکت فراسو داستان موفقیت خود را ارائه دادند

 

 

در روز چهارم جناب آقای مهندس کمپانی دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی داستان موفقیت خود را ارائه دادند.

 

 

 سپس کارگاه تدوین طرح تجاری (Business plan)  و آنالیز اقتصادی توسط خانم مهندس دیانا خورشیدی آموزش داده شد. در این کارگاه تیم‌­ها نحوه استخراج ساختار هزینه و درآمد کسب‌­وکار خود و محاسبه جریان درآمدی سالانه را فراگرفته با کمک مربیان روی طرح خود پیاده­‌سازی کردند. 

 در انتهای روز چهارم تیم­‌ها با نحوه ارائه آسانسوری به سرمایه‌گذاران ( pitch ) و مهمترین نکات کلیدی یک ارائه ناب آشنا شده و به آماده‌سازی ارائه نهایی خود پرداختند. با وجود محدودیت زمانی حضور در محل برگزاری رویداد، تیم­‌ها تا بخشی از شب به تلاش و کار تیمی خود ادامه دادند و به کمک مربیان طرح­‌های خود را تکمیل کردند.

 

 پس از چهار روز کار و فعالیت پیوسته، در روز انتهایی نوآوردگاه، تیم‌ها از ساعات آغازین روز جمعه 22 اردیبهشت ماه، آخرین بازبینی‌­های طرح‌­های خود را انجام دادند و آماده ارائه شدند.

بعد از این نوبت به تیم‌ها رسید که هر کدام طرح خود را در 3 دقیقه بیان کنند و در مدت 5 دقیقه به سوالات داوران پاسخ دهند.

 

 

بدین ترتیب «نوآوردگاه ابزارک های سلامت» در عصر روز جمعه به پایان رسید.

پس از بررسی طرح‌های ارائه شده تیم‌ها، تیم های منتخب به شرح زیر اعلام می‌شود :

 

ردیف نام تیم نتیجه داوری
1 مهرآراد فیدا دعوت به مذاکره در خصوص همکاری مشترک
2 پرفکت استایل دعوت به مذاکره در خصوص حضور در فضای کاری مشترک در شزان
3 G - Sense دعوت به مذاکره در خصوص حضور در فضای کاری مشترک در شزان
4 فارکام دعوت به مذاکره در خصوص حضور در فضای کاری مشترک در شزان
5 آکادمیا دعوت به مذاکره در خصوص حضور در فضای کاری مشترک در شزان
6 M3F دعوت به مذاکره در خصوص حضور در فضای کاری مشترک در شزان
7 طب سنس دعوت به مذاکره در خصوص همکاری مشترک
8 پیشگام دعوت به مذاکره با واحد R&T شزان

پس مذاکرات انجام شده با تیم‌های منتخب در روز چهارشنبه سوم خردادماه در محل شرکت شزان نتایج نهایی بصورت زیر مشخص شد.

 

 

نام تیم نتیجه نهایی
فارکام پذیرش در دوره  پیش شتابدهی شزان
تیواف پذیرش در دوره  پیش شتابدهی شزان
G - Sense پذیرش در دوره پیش شتابدهی شزان
M3F معرفی به شتابدهنده آواتک
پرفکت استایل معرفی به شتابدهنده آواتک

تیم‌های برگزیده از روز چهارشنبه 10ام خردادماه 1396 برای استقرار در فضای کاری مشترک در شزان حضور به هم برسانند.