گیمفیکیشن: تاریخچه‌ ی بازی ها

زبانه های اولیه

گیمفیکیشن: تاریخچه‌ ی بازی ها

یکی از راه‌ حل های فرار از زندگی بازی کردن است. اما بنظر می‌رسد این راه حل برای سال‌ها پیش بود و نباید بازی‌ها را دست کم بگیریم. اکنون زندگی ما به بازی تبدیل شده است و غیر این زندگی کسل کننده خواهد بود. در این نوشته از اولین سری “نوتیفیکیشن” می‌خوانید که بازی ها چرا و چطور بوجود آمدند و در طول تاریخ چه تغییراتی کردند.

می‌توان گفت قدمت بازی‌ها به اندازه قدمت حضور بشر بر روی زمین است. بشر از زمانی که فهمید حیوانات و بیشتر از حیوانات، انسان‌ها بی‌رحم‌اندو او فرصتی برای دفاع کردن از خود در مقابل آن‌ها ندارد شروع به بازی کرد، تا بتواند مهارت‌های خود را بالا ببرد و در مواجهه با آن‌ها به موقع عکس‌لاعمل نشان دهد. کم کم بازی‌ با تشکیل جوامع تبدیل به یک نوع ارتباط شد و این شروعی برای برای مفاهیم زبان، قانون، جنگ، هنر و فلسفه بود. این روزها هدیه های ارزشمند رجال سیاسی گذشته گسترش پیدا کرده‌اند و یکی از قوی‌ترین ابزارهای ارتباطی بین انسان‌ها و فرهنگ‌ها شده‌اند.

در ایام قدیم روزی رسید كه بازی‌ها تبدیل به راهی برای فرار از زندگی شدند. مصریان مرفه برای تفریح و گذران وقت بازی می‌کردند و لیدی‌ها برای زنده ماندن. هردوت نقل می‌كند مردم کشور باستانی لیدی را خشكسالی سختی فرا گرفته بود همه سر غذا جنگ می‌کردند و وضع کشور اسفبار بود. پادشاه برای حفظ و ذخیره غذا دستور می‌دهد چاره ای اندیشیده شود. متفكران لیدی به یك راه حل می‌رسند: مردم یك روز بازی‌های تاسی انجام دهند و یك روز غذا بخورند.

مردم لیدی كه این راه حل زیاد به مذاقشان خوش نیامده بود به دستور پادشاه شروع به بازی كردند و خیلی زود روزهایی كه بازی می‌كردند غذا خوردن فراموششان شد و به این ترتیب آنها توانستند از قحطی به مدت 18 سال نجات پیدا كنند.


شاید جالب باشد کمی در مورد اولین‌های بازی بدانید.

 قدیمی‌ترین ابزار بازی در ترکیه کشف شده‌ که شامل 49 قطعه‌ی حکاکی شده‌‌ است، متعلق به 5000 سال قبل. بنظر می‌رسد این مهره‌ها مربوط به یک بازی تخته ای مثل شطرنج باشند.

 ناگفته نماند ما ایرانی ها هم قبل عقب ماندن از قطار توسعه، دستی بر آتش داشتیم و بازی طراحی می‌کردیم. قطعات بازی تخت نرد کشف شده در شهر سوخته گواه یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های تاریخ است.

در آن زمان ها ابزارهای بازی را از استخوان، بخصوص از استخوان‌های پا می‌ساختند. گرچه همیشه هم اینگونه وحشتناک نبود و پوست، چوب و سنگ هم نقشی در سرگرم کردن انسان‌ها داشتند.

هزاران سال طول کشید تا از استخوان و تاس به بازی‌های ویدیویی برسیم.

اولین بازی رایانه ای شناسایی شده در سال 1940 توسط دکتر  Edward Uhlerدر نمایشگاهNew York World’s Fair  برای عموم نمایش داده شد. این بازی که بر اساس بازی باستانی Nim ساخته شده بود توسط یک کامپیوتر هدایت می‌شد که می‌توانست در 90 درصد مواقع حریفان خودش را مغلوب کند. این بازی در عرض 6 ماه پنج هزار نفر را سرگرم کرد. ولی این دستگاه تنها در همان نمایشگاه قابل دسترس بود و سه دهه طول کشید تا بازی‌ها راهی به خانه‌های مردم پیدا کنند.

در سال 1967 آقای بائر و تیمش اولین کنسول بازی به اسم “Brown Box” را تولید کردند و بازی به یاد ماندنی پینگ پونگ به همراه این کنسول عرضه شد. این شروعی برای بازی‌های ویدویی بود. همه  آن را عجیب و غریب می‌دانستند. حتی هنگامی رونمایی آقای بائر گقت: تنها در لحظه‌هایی که برای بار اول پینگ پونگ را بازی کردیم فهمیدم چیزی ساخته‌ایم. قبل از آن باور چنین پیزی برایمان دشوار بود.

به هر حال روزگاری اندیشمندان استخوان تراش و این روزها نابغه‌های کدنویس توانستند زندگی واقعی را در ابعاد کوچکتر برای ما بازسازی کنند تا ما بتوانیم گونه‌های مختلف رندگی را با هزینه‌ کمتر تجربه کنیم و همچنان بتوانیم غم شکست‌ها و شادی پیروزی‌ها را به همان غلظت دنیای واقعی تجربه کنیم.

راستی گفتیم بازی‌ها ابزاری برای فرار از زندگی شده‌اند وای یادمان رفت بگوییم بازی‌ها نه یک سپر برای پناه گرفتن در مقال زندگی که خود زندگی شده‌اند، پدیده‌ای که به آن گیمیفیکیشن می‌گویند. در ادامه درباره‌ی گیمیفیکیشن بیشتر صحبت می‌کنیم.

پی نوشت: عکس بالا قدیمی‌ترین Board Game دنیا به نام Senet است که هنوز هم طرز بازی با آن را می‌دانیم.

ویدیوی پایین هم بائر را در سال 1969، Brown Box نشان می‌دهد که کنسول بازی Brown Box را معرفی می‌کند و بعد بازی پینگ پنگ را انجام می‌دهد.


Leave a comment

Filtered HTML

  • آدرس هاي وب سايت و آدرس هاي ايميل بصورت خودكار لينك مي شوند.
  • Shortcodes usage

  • تگ هاي HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • شكستن خطوط و پاراگراف ها بصورت خودكار اعمال مي گردد.

Plain text

  • هيچ تگ HTML مجاز نيست.
  • آدرس هاي وب سايت و آدرس هاي ايميل بصورت خودكار لينك مي شوند.
  • شكستن خطوط و پاراگراف ها بصورت خودكار اعمال مي گردد.
تصویر کد امنیتی
حروفی که در تصویر نمایش داده شده، وارد کنید.