گزارش نوآوردگاه فناوری‌های همگرا تبریز

زبانه های اولیه

پانزدهمین دوره نوآوردگاه کسب‌وکار فناورانه با عنوان « راه اندازی کسب و کار در حوزه فناوری های همگرا »  در سالن امیرکبیر نمایشگاه بین المللی تبریز همزمان با نمایشگاه RINOTEX 2017 با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و شرکت نوآوران فناوری‌­های همگرای شزان در تاریخ20 تا 24 آبان ماه 1396 برگزار شد.

 این رویداد با هدف ترویج و ترغیب علاقه­‌مندان به نوآوری و کارآفرینی در حوزه فناوری های همگرا و حمایت از توسعه کسب‌­و­کارهای نوپا (استارتاپی) با استفاده از کاربردهای علوم شناختی، زیستی، اطلاعات و نانو برنامه‌ریزی شده و دروازه ورود ایده‌ها و طرح‌های فناورانه به مرحله جذب سرمایه‌ و توسعه فناوری و کسب‌وکار در جهت اشتغال­زایی دانشجویان و فارغ التحصیلان خلاق کشور می‌­باشد. تیم­‌های برتر نوآوردگاه علاوه بر دریافت جایزه نقدی امکان معرفی به مراکز شتابدهی و مراکز حمایتی را دارند تا درآنجا با استفاده از تسهیلات و امکانات آزمایشگاهی، خدمات آموزشی و مربیان تخصصی، به ایده‌های خود تحقق ببخشند.

در این نوآوردگاه تعداد 22 شرکت کننده در قالب 6 تیم تلاش کردند تا ایده هایشان را به کسب و کار در حوزه فناوری های همگرا تبدیل کنند.

 

تعداد

مقطع

6

کارشناسی

11

کارشناسی ارشد

5

دکتری

 

 

ردیف

نام تیم

ایده

1

ضماد سیمرغ

پانسمان ضد درد و تسریع دهنده بهبودی زخم

2

کبکت

سیستم ایمنی خودرو برای جلوگیری از خواب آلودگی

3

TECH-Al

طراحی patch test  آلرژی

4

Nanotop

نانو ماشین زیستی جهت اندازه گیری قندخون و تزریق انسولین

5

نافانو

تست تشخیصی فلزات سنگین از خون

6

Best Shoe

فروشگاه آنلاین ( market place )

 
 
روز اول:

شرکت کنندگان در ابتدا به محل برگزاری نوآوردگاه که واقع در زون همگرای سالن امیرکبیر بود، هدایت شدند. با شروع رویداد مهندس حامد حامدیان، مدیر نوآوردگاه، با عرض خوش آمدگویی به شرکت کنندگان، توضیحاتی پیرامون نوآوردگاه، نحوه برگزاری و برنامه های نوآوردگاه ارائه کردند.

 

 

پس از سخنرانی مهندس حامدیان، کارگاه تیم سازی توسط امیر احسانی جم شروع شد. در این کارگاه شرکت کنندگان از طریق تست MBTI تیپ های شخصیتی خود و هم تیمی هایشان را شناختند. همچنین امیر احسانی جم با بیان ویژگی های هر تیپ شخصیتی به شرکت کنندگان کمک کرد تا تیم هایشان را تشکیل دهند و هر شخص نقش مناسبی را در تیم انتخاب کند.

 

سپس نوبت به بیان ایده­‌ها رسید که در این بخش افراد طی یک دقیقه به معرفی ایده خود پرداختند. در ادامه شرکت کنندگان تلاش کردند تا ایده و تیمشان را مکتوب کنند و آن را وارد بوم  A Big Start  کنند.

 

 

روز دوم:

روز دوم تمام تیم‌ها با معرفی نفرات تیمشان و حضور تمام اعضای تیم خود بوجه مجازی خود را دریافت کردند و تیم‌ها موظف شدند طی فرآیند نوآوردگاه تمامی هزینه‌های لازم برای کسب و کار خود را از محل این بودجه مجازی پرداختند کنند.کارگاه‌های آموزشی روز دوم با نحوه ارائه موثر به سرمایه گذار توسط امیر احسانی جم  برگزار شد، در این کارگاه شرکت کنندگان با ویژگی های یک ارائه موثر، قالب های ارائه به سرمایه گذاران آشنا شدند. امیر احسانی جم با بیان نکاتی به تیم ها کمک کرد که بتوانند با بیان اطلاعات درست، نظر سرمایه گذاران را به خودشان جلب کنند.

 

 

روز سوم:

 کاوه یزدی فرد، مدیر اجرایی شتاب‌دهنده آواتک تدریس کاراگاه نحوه تدوین مدل کسب و کار (business model) را بر عهده داشت. کاوه یزدی فرد به تیم ها آموخت که چگونه مشتریانشان را بشناسند، از چه راههایی با آنها ارتباط برقرار کنند و محصولشان را بفروشند و در نهایت ارزش پیشنهادی محصولشان چیست. شرکت کنندگان پس از آموزش های لازم تلاش کردند به کمک مربیان موجود در نوآوردگاه، بوم مدل کسب و کار را تکمیل کنند و روش درآمدی کسب و کارشان را مکتوب کنند.

 

 

روز چهارم:

کارگاه تدوین طرح تجاری (Business plan)  و آنالیز اقتصادی توسط مجید عظیمی آموزش داده شد. در این کارگاه تیم‌­ها نحوه استخراج ساختار هزینه و درآمد کسب‌­وکار خود و محاسبه جریان درآمدی سالانه را فراگرفته و با کمک مربیان روی طرح خود پیاده­‌سازی کردند.

 

 

در ادامه نیلوفر طاهری، وکیل دادگستری و مربی حقوقی استارتاپ‌ها با بیان قوانین حقوق مالکیت فکری و ثبت اختراع به تیم ها  کمک کرد تا بتوانند ایده ها و محصولاتشان را ثبت کنند و از اختراعاتشان محافظت کنند.

 

 

در انتهای روز چهارم تیم ها با کامل کردن تمامی اطلاعات لازم برای ارائه به سرمایه گذاران، در مقابل مربیان به ارائه پرداختند تا با برطرف کردند اشکالاتشان بتوانند در نوآوردروز ارائه موفقی را داشته باشند.

پس از چهار روز کار و فعالیت پیوسته، در روز انتهایی نوآوردگاه ( نوآوردروز )،تیم ها آخرین بازبینی‌­های طرح‌­های خود را انجام دادند و آماده ارائه شدند.

بعد از این نوبت به تیم‌ها رسید که هر کدام طرح خود را در 3 دقیقه بیان کنند و در مدت 5 دقیقه به سوالات داوران پاسخ دهند.

 

 

بدین ترتیب «نوآوردگاه فناوری های همگرا» در عصر روز چهارشنبه به پایان رسید و شرکت کنندگان گواهی حضور در نوآوردگاه فناوری های همگرا را دریافت کردند.

 

 

  پس از بررسی طرح‌های ارائه شده تیم‌ها، نتایج تیم ها به شرح زیر می باشد.

رتبه

نام تیم

ایده

1

ضماد سیمرغ

پانسمان ضد درد و تسریع دهنده بهبودی زخم

2

Nanotop

نانو ماشین زیستی جهت اندازه گیری قندخون و تزریق انسولین

3

کبکت

سیستم ایمنی خودرو برای جلوگیری از خواب آلودگی

4

Tech-Al

طراحی patch test  آلرژی

5

نافانو

تست تشخیصی فلزات سنگین از خون

6

Best Shoe

فروشگاه آنلاین ( market place )